Na skok do Polska

Přiznám se, že když jsem slyšel: "Dovolená v Polsku" trošku jsem ohrnul nos, představil si studené moře, zamračenou oblohu a polskou špínu. Tak je to asi vžité v mnohým z nás. Polský Balt ale umí překvapit a překvapil. 

Na skok do Polska

Jelikož se nám zkrátila doba dovolené a z rozpáleného Česka se nám nechtělo do rozpáleného jihu Itálie rozhodli jsme se zvolit bližší a chladnější Balt. Nyní již mohu s klidem říct, že to rozhodnutí bylo výtečné, že cesta k Baltu se vyplatila a příjemně překvapila. Počasí vyšlo na jedničku i když se sem tam něco přehnalo. Nakonec i díky klimatickým změnám bude možná cesta na sever k moři ještě zajímavější než rozpálené Středomoří.

Češi v Polsku 

Je poznat, že tato destinace je ještě pro našince neobjevená. Za celou dobu jsme potkali dva čechy. Pár němců a to je vše. Ať si každý přebere sám jestli to je dobře nebo špatně 

Cesta na sever Polska

Vyrazili jsme v pondělí ráno. Netušil jsem co od Polské dálnice čekat. Jeli jsme z Českého Těšína a znal jsem jen úsek Těšín -> Bielsko Biala, kde je třeba poznamenat, že oproti našim dálnicím je cesta postavena již řadu let a zatím ji nebylo třeba každý rok opravovat a je bez jediného výmolu.

Nejlepší moře pro ty, kteří vedro nemusí

Dálnice v Polsku

První třetina cesty se jela výtečně, třetí třetina (placené mýto) taky skvělé - vzorová dálnice. Bohužel prostřední část se buduje, opravuje a stihly nás obrovské kolony. Zúžení do jednoho pruhu, projíždění staveništěm a následný kruhový objezd byl totální brzdou. 

Placený úsek před Gdaňskem (30 zlotých - cca 180 Kč) v délce 150 kilometrů

I když jsme ale vyjeli kolem půl deváte, ve čtyři jsme byli na místě (Polské Ležno)

Doprava a cesty kolem Gdaňska

Parkování například v Sopotech není problém co se týká místa. Nicméně všude je placené stání a všude jsou automaty. Automaty, které neberou platební karty. A drobné neseženete. Bankomat Vám dá papírovky. V obchodech odmítají rozměnit a když si něco koupíte vrací co to jde taky papírovky. Zjevně jsou zvyklí na nedostatek a poptávku po drobných. Nakonec jsme parkovali u hotelu, kde šlo zaplatit kartou. 

Při cestování v okolí Gdaňska: poloostrov Hel, Sopoty, Leba dost často narazíte na kolony. Obzvlášť Hel. 

Oproti dálnici jsou cesty dost kontroverzní: buď totálně špičkové nebo totálně sama-jama 

Sopoty

Čtyřicetitisícové město Sopoty je známým polským přímořským letoviskem. Byla to naše první zastávka. Po komplikacích s parkováním jsme zamířili na místní raritu: nejdelší dřevěné molo v Evropě. Věděli jste, že kdysi se molo na zimu rozebíralo? 

Nejdelší dřevěné molo v Evropě