Z GLOBÁLNÍHO HLEDISKA JE TO POUZE PRINCIPIÁLNÍ BAZÍROVÁNÍ NA BÁZI MENTÁLNÍHO KOMPROMISU A JE ZCELA NERENTABILNÍ O TOMTO DISKUTABILNÍM PROBLÉMU DÁLE POLEMIZOVAT

Dron AEE Toruk AP11 recenze, zkušenosti

Dron AEE Toruk AP11 recenze, zkušenosti
13.07.2016

Firma AEE se soustředí na výrobu sportovních (akčních - chcete-li) kamer a také dronů. Je jasné že jako v segmentu mobilních telefonů se tak nějak všichni srovnávají s iPhonem, zde je nasnadě srovnání se špičkou v oboru sportovních kamer Hero a dronů DJI Phantom. 

K dispozici jsem měl dron AEE Toruk AP11 a akční kameru AEE S60. Pořízovací cena se pohybuje kolem 18 000 Kč za drona a 5000 Kč za kameru, tedy nějakých 23 000 Kč. 

Je nutno říct, že obě zařízení coby samostatné jednotky jsou velmi dobré. Hodnoceno čísly: 8/10. 

Zkušenosti s Dronem AEE TORUK AP 11

Po krátkém sžití s dronem zjistíte, že se jedná o velmi živý stroj. Umí se pohybovat rychle (až 20m/s) i přesně. Ovládání je jednoduché - tři, čtyři vzlety (po 20ti minutách = výdrž bateri) a máte to v ruce. Při učení se zdá 20 minut výdrže baterie dost málo. Nicméně při natáčení či focení konkrétní cíle je čas dostatečný. 

Asi je zbytečné zmiňovat, že dron umí sám udržovat svou pozici. Disponuje funkcí bezpečného návratu a follow me, atd.

Reálné zkušenosti

Systém upozorňování = pořád něco pípá. Něco pípá rychle, něco pomalu, něco přerušovaně. Pípá-li pip pip nic pip pip znamená to něco. Pípá-li pip nic pip nic znamená to něco jiného. Pokud máte takových signálních parametrů 10 než identifikujete co se děje je skoro lepší to ignorovat. V zásadě se buď jedná o ztrátu signálu, nízký stav baterky či podobně. Jednoduchý stavový displej by to vyřešil. 

Přenos obrazu - chcete-li něco natáčet/fotit měli byste vidět kam kamera míří. To je největší kámen úrazu.

Přenos obrazu na Androidu - Aplikace pro mobilní telefony je v katastrofálním stavu, plná chyb. Buď se nepřipojí vůbec nebo vypadává. Existuje snad pět různých verzí těžko říct jestli někdo ví která je k čemu všechny jsou si podobné. Když už se aplikace připojí zpoždění obrazu je i pět vteřin. V propagačních materiálech se zmiňuje možnost ovládat dron přes tuto aplikace. S pětivteřinovým zpožděním odezvy? Opravdu? 

Přenos obrazu na iPhone - aplikace na iOS je na tom trošku lépe co se týká odezvy, která je max cca vteřinu. 

Dosah přenosu obrazu - přenos obrazu mezi telefonem a kamerou (dronem) jde přes wifi. Reálný dosah nějakých 50m, při štěstí 100m. Dosah můžete zdvojnásobit wifi repeaterem na cca 250m - ovšem ten není v ceně = + 3000 Kč

Ovládání kamery přes dálkový ovladač - na vysílačce najdete dvě tlačítka, přes který by mělo být možné ovládat kameru (udělat fotku, zapnout/vypnout nahrávání). Bohužel toto je kompatibilní jen s kamerou AEE S61, která není určena pro evropský trh - tedy je v ČR nedostupná. Jste tedy odkázání na ovládání přes mobilní aplikaci. 

Výměna kamery - výhodou řešení přichycení kamery na AEE Toruk AP11 je že kameru můžete vyměnit za jinou. Využít lze kamery Lamax, Hero, atd. Zde ovšem budete tak říkajíc slepí. 

Srovnání

Jako konkurenta vezmu dron DJI Phantom 4 Advanced, který se da pořídit v průměru kolem 24 000 Kč. Jako výhody Phantoma bych postavil perfektní přenost obrazu s dosahem až 2km. Jako subjektivní výhody (nemůžu nyní potvrdit z vlastní zkušenosti) je také plynulejší neroztřesený pohyb a tedy i záběr. Jako nevýhodu Phantoma vůči AEE Toruk AP11 pak nemožnost výměny kamery (i když je kamera dostatečně kvalitní a vlastně není nejmenší důvod ji měnit)

Závěr

Hledám důvod proč se přiklonit k dronu AEE Toruk AP11. Pokud by byla pořizovací cena kolem 16 000 Kč byl bych ochoten přehlédnout dosah přenosu obrazu respektive tuto nefunkčnost a točit/fotit/lítat "naslepo" Při pořízovací ceně Toruka s kamerou a wifi repeaterem cca 25 000 neni důvod nešáhnout právě po Phantomovi. Firma AEE ještě musí projít vývojem a zaměřit se především na uživatelské pohodlí, vyladit komunikaci dronu s kamerou a aplikaci. Pak to bude zajímavý konkurent. 

Mrkněte na Facebook: Lidé co lítájí dronem nebo Okem drona

Kde koupit dron AEE Toruk AP11?
Kde koupit dron DJI Phantom?